Menu
Sepetim

Diş Malzemesine Göre Fermuar Çeşitleri

 soldan sağa: naylon bobin fermuar dişleri/metal fermuar dişleri/plastik fermuar dişleri

Diş Malzemesine Göre Fermuar Seçimi

 

Fermuarlar çeşitli malzemeden üretilir ve bazen pek çok seçeneğin arasından seçmek göz korkutucu ve kafa karıştırıcı bir iş haline gelir. Sadece fermuarın üretim malzemesine bağlı değil, aynı zamanda fermuarları sınıflandırmanın birçok yolu vardır;

 • Fermuar Başına / Kursöre göre Fermuar Sınıflandırma, 
 • Fermuar İşlevselliğine Göre Sınıflandırma, 
 • Üretildiği Malzeme Göre Fermuar Sınıflandırma.

Bir fermuarı seçmenin en kolay yollarından biri, dişlerini ve yapıldığı malzemeyi incelemektir. Aşağıda çeşitleri ve her bir çeşidin genel olarak nerelerde kullanıldığını öğreneceğiz.

1. Naylon Bobin Fermuarlar

Bu fermuarda, dişler/elemanlar sarmal naylon monofilament den yapılmıştır. Günümüzde naylon yerine polyesterler daha yaygın olarak kullanılsa da naylon bobin fermuar adı kullanılmaktadır. Bobin, nihai ürünü yapmak için bir fermuar bandına dikilir.

Dayanıklılığı ve çok yönlülüğü nedeniyle, naylon bobin fermuarlar, aşağıda sizlere anlatmaya çalıştığımız diğer iki çeşit arasında en popüler seçimdir. Giysilerden ve çantalara, spor ekipmanlarından ve hatta otomobillere kadar her şeyde kullanılabilir. Ancak dayanıklılığı nedeniyle ağırlıklı olarak dış mekan kıyafetlerinde, çadır ve diğer kamp kıyafetleri, sırt çantaları, valizler ve bavullarda sıklıkla kullanılır.

Aşağıda naylon bobin fermuarların bazı avantajları ve benzersiz özellikleri bulunmaktadır:

 • Güçlü dayanıklılık :  bavul tamamen doluyken fermuarları yatay olarak esnetme eğilimi gösterir. Naylon bobin fermuarlar valiz ve bavullarda fermuarın patlamasını önler..
 • Dişli fermuarlardan daha esnektir : Özellikle çadır ve spor giyim gibi esneklik gerektiren ekipmanlarda kullanışlıdır.
 • Diş arızası sırasında onarımı kolaydır:  Çoğu zaman basitçe sıkıştırıp açarak kendini düzeltebilir.
 • Bobin, tek yönlü diş yerine iki yönlü olarak kullanılabilir: bu fermuar başının her iki yönde de takılabileceği ve çalışmaya devam edeceği anlamına gelir. Özellikle iki yönlü fermuar gerektiren ürünlerde çok kullanışlıdır.

Gizli Fermuarlar

Teknik olarak hala bir naylon bobin fermuar dır. Gizli fermuar, benzersiz tasarımı ve işlevselliği nedeniyle özel fermuar çeşidi olarak kabul edilir.

Gizli bir fermuar üretmenin teknik olarak iki yolu vardır;

 1. Birincisi, genellikle bir elbise veya etek dikişine fermuar şeridinin kıvrımlarını dikilmektedir. Bu hoş ve şık bir yüzey sağlar ve fermuarı gizler, bu özelliğinden dolayı gizli fermuar olarak adlandırılır. Yaygın kullanım alanı etek, bluz ve elbise gibi kadın giyim ürünleri.Tabii ki erkek giyimde ve diğer ürün gruplarında da kullanılmaktadır. ( çanta iç cep fermuarı, mont iç cep fermuarı gibi)
 2. Diğer yol ise naylon bobin fermuarını ters çevirerek dışarıdan görünmez bir görünüm vermektir. Bu tür bir fermuar, gerçek gizli fermuarın standart boy ölçülerinden  daha büyük bir uzunluğa ihtiyaç duyulduğunda yaygın olarak kullanılır ve yine şerit gizli fermuar olarak adlandırılır. Biraz nadir olsa da, bu tür bir fermuar bavullarda ve hatta giysilerde bulunabilir.

2. Plastik Kalıplı Fermuarlar / Kemik Fermuarlar

Adından da anlaşılacağı gibi, bu fermuarın dişleri/elemanları, şeritlere ayrı ayrı ekstrüde edilen, kalıplanan ve enjekte edilen asetal polimer gibi yüksek performanslı reçineden yapılmıştır.

Genellikle giyim ve el çantalarında bulunur. Plastiğin giysi renklerine uyacak şekilde boyanabilmesi nedeniyle, plastik kalıplı fermuarlar genellikle estetik şartlar göz önünde tutmak için seçilir.

Plastik fermuarların bazı dikkate değer özellikleri şunlardır:

 • Plastik kalıplı fermuarlar nispeten yüksek dayanıklılık ve esnekliğe sahiptir.
 • Her iki tarafta mükemmel simetrik kalıplanmışıtr. Naylon bobin fermuar gibi, sürgü her iki uca da takılabilir.
 • Boyanması ve renklendirilmesi kolaydır, giysiye göre fermuar renginin ayarlanması kolaydır.
 • Dişlerden biri kırıldığında, çoğunlukla fermuarın değiştirilmesi gerekir.

3. Metal Fermuarlar

Metal fermuarlar farklı metal türleri ile yapılabilir, farklı ölçü ve boyutlarda olabilir. Fermuar yapımında kullanılan en yaygın metaller alüminyum, tunç, nikel ve pirinçtir. Metal fermuar kullanımının en yaygın nedeni moda ve estetiktir, fermuarın giyimin genel görünümünü tamamlamasıdır. Bu duruma bir örnek, neredeyse tamamen nispeten büyük bir metal fermuar ile karakterize edilen kot pantolonlardır.

Metal fermuarlar genellikle çantalarda, tulumlarda ve belirtildiği gibi kot pantolonlarda yoğun olarak kullanılır. Bazı metal fermuarlar, pürüzsüz, parlak bir yüzey elde etmek için özel işleme tabi tutulur ve lüks fermuarlar olarak bilinir.

Metal fermuarların dikkate değer özellikleri şunlardır:

 • Çok dayanıklıdır, ancak plastik ve bobin fermuarlar gibi yatay esnemelere dayanıklı değildir.
 • Metalden yapıldığı için daha az esnektir.
 • Dişler nadiren kırılır, ancak herhangi bir diş fermuardan koptuğunda, fermuar tamamen değiştirilerek kalıcı çözüm sağlanır. Geçici bir düzeltme için, imkan dahilinde ise kırılan dişten sonrası kıvrılarak dikilebilir. 

Sonuç

Fermuar dişlerinin malzemesini anlayarak, fermuar seçiminde daha iyi bir karar verebiliriz. Modaya dayalı bir ürün için, giysi ile estetik olarak çekici olacak bir fermuar seçebilirsiniz. Ancak, diğerleri arasında çadır ve yağmurluk gibi daha işlevselliğe dayalı ekipman için, ekipmanın ihtiyaç duyduğu dayanıklılık ve esnekliği göz önünde bulundurmanız ve buna göre fermuar tipini seçmeniz gerekecektir.