Menu
Sepetim

Online Fermuar Satış Mağazası

 

Fermuar Çeşitleri ve Modelleri

FERMUAR TÜRLERİ - ÇEŞİTLERİ, BOYUTLARI VE FERMUAR ÖLÇÜSÜ

Fermuar çeşitleri ve türleri nedir ? Fermuarların boylarını nasıl ölçüleceği hakkında her şeyi öğrenin . Dikmeyi öğrenirken fermuar dikmek biraz göz korkutucu olabilir ama bizim fermuar eğitim serimiz ile kısa sürede özgüven ve beceri kazanacaksınız.

Öyleyse, fermuar türlerini ve çeşitleri ayrıntılı bir şekilde incelemeye başlayalım.

FERMUAR ÇEŞİTLERİ

Giysi, aksesuar ve ev eşyası dikimi için kullanacağınız 3 ana fermuar çeşidi aşağıdadır.

  1. Naylon Bobin (Plastik) Fermuar
  2. Metal Fermuar
  3. Gizli Fermuar

Bobin fermuar- gizli fermuar- ters fermuar

Fermuar Çeşitleri

 

1. Naylon bobin Fermuarlar

Naylon fermuarlar esnektir ve giyim, çanta ve ev eşyalarında kullanılan en yaygın fermuar türüdür. Plastik görünümlü ve renk olarak eşleşen bantla tek renkli renkler olma eğilimindedirler. Bant sıkıca dokunmuştur ve kursörler / fermuar başlıkları genellikle küçüktür.

Dikim te naylon fermuarlara genellikle plastik fermuarlar denir. Fermuarın ucundaki stop / durdurucu genellikle metaldir ancak  plastik olanlarıda mevcuttur.

Yeni başlayanlar için. Bobin fermuarlar, dişleri küçük olduğundan dikilmesi en kolay fermuarlardır ve iğnenin çarpması konusunda endişelenecek çok az miktarda metal vardır.

Naylon bobin fermuarları, uçlarından kesip dikerek kısaltmak kolaydır. 

2. Metal Fermuarlar

Metal fermuarların metal dişleri vardır. Bu fermuar türlerinin dişleri genellikle pirinç, altın ve nikel gibi farklı metalik renklerde kaplıdır. Altın dişli, parlak renkli metal fermuarın görünümünü seviyorum.

Genellikle çanta ve kot pantolonlarda ve giyim için modaya uygun açık fermuarlarda kullanılırlar. Metal fermuar kullanmanın avantajı, uzun ömürlü olmaları ve parçalanma olasılıklarının en az olmasıdır.

Metal fermuarlarda kullanılan kursörle büyüktür, yeni başlayanlar için dikişi biraz daha zordur, çünkü genellikle dikişi durdurmak, kafayı hareket ettirmek ve sonra yeniden başlamak zorunda kalırsınız.

Metal fermuarlar da gerektiğinde kısaltılabilir ancak naylon fermuarlara göre biraz daha uzun sürer ve pense kullanımını gerektirir. 

3. Gizli / Görünmez Fermuarlar

Gizli fermuarların da naylon bobin dişleri vardır, ancak dişler fermuarın arkasındadır, böylece giysinize diktiğinizde dışta dişler görünmez.

Yukarıdaki fotoğrafa bakarsanız, 3 numara ile işaretlenmiş görünmez fermuarın kendine özgü uzun şekilli, sağlam bir kursörü olduğunu, sıradan naylon bobin fermuarın içinde delik olan dikdörtgen bir başlığı olduğunu göreceksiniz. Markalar arasında küçük farklılıklar olsa da, bu oldukça tipiktir. Görünmez fermuar çeşitlerinin çoğu, yanlarında onları daha düz ve daha az fark edilir hale getiren ağ tarzı bir bant içerir.

Elbiseler, etekler ve pantolonlar genellikle görünmez fermuarlar kullanır.

Görünmez fermuarlar, özel dikiş makinesi ayakları veya normal bir fermuar ayağı ile dikilebilir.

Kemik Fermuar - Plastik fermuar

Kalıplı Plastik Fermuarlar

Kalıplanmış fermuarlar plastikten yapılmıştır ve birbirine geçen büyük dişlere sahiptir. Genelde ceket veya çantalarda kullanılırlar.

FERMUAR ÇEŞİTLERİ - Açık Uçlu ( Separe) ve Kapalı Uçlu

Fermuarlar açık uçlu veya kapalı uçlu olabilir ve uzunluklarına göre kesilebilir veya şerit olabilir.

Açık Uçlu Fermuarlar

Açık uçlu fermuarlar, ceketinizi açmak için uçlarını ayırmanız gereken ceket ve sweatshirtlerde kullanılır.

Kapalı Uçlu Fermuarlar

Kapalı uçlu fermuarlar, fermuarın arka veya yan dikişe dikildiği elbise eteklerinde ve minderlerde kullanılır.

Şerit fermuarlar

Kapalı uçlu naylon fermuarlar, önceden ayarlanmış boyutlar yerine sürekli rulolar halinde de satın alınabilir. Bu, özellikle büyük yastıklar, nevresim takımları, yatak kılıfları, yatak bazaları için veya giysi dikimi için ekonomik bir alternatif olarak kullanışlıdır. Sitemizde  bunları metre veya metre ile satar ve başlıklar dahil edilebilir veya ayrıca satılabilir.

Sadece ihtiyacınız olan uzunluğu kesin ve ardından ayrılmasını durdurmak için alttan dikin. 

Kafalar / kursörler elle takılır ki bu benim için biraz zahmetlidir kafanıza takmayın yakında bununla ilgili bir makale yayınlayacağız

Sıkıcı dikdörtgen fermuar başlıkları yerine kullanabileceğiniz çok sayıda süslü fermuar kursörleri olduğundan, sürekli fermuarlar için sürgüleri / kursörleri ayrı olarak satın almak kesin bir avantajdır.

FERMUAR ÇEŞİTLERİ - FERMUAR BOBİN NUMARALARı

Fermuarlar, bobin adı verilen farklı boyutta dişlerle sahiptirler. Fermuar bobin genişliği, kumaş bantta değil, dişlerde ölçülür. Daha büyük sayılar daha büyük dişler anlamına gelir!

En iyi bilinen fermuar markaları 2'den 10'a kadar bobin numarasına sahip çok sayıda fermuar çeşidi vardır. Giysi veya el çantası dikiyorsanız, genellikle 3 numara kullanacaksınız. El çantaları ve kavramalar 3 veya 5 numara kullanır. Bobin boyutu ne kadar büyük olursa, dişlerin her iki tarafındaki kumaş bant o kadar geniş ve kafa o kadar büyük olur.

İşte bobin boyutu 3 ile boyut 5'in karşılaştırması. Diş boyutu, bant genişliği ve kafa boyutundaki farka dikkat edin.

gizli fermuar ve bobin fermuar

FERMUARLAR NASIL ÖLÇÜLÜR

Bir fermuarın uzunluğu, alt metal durdurucudan üst durduruculara kadar ölçülür. Başka bir deyişle, kumaş şeridi DEĞİL , dişler boyunca bir fermuarın uzunluğunu ölçersiniz .

Çoğu dikiş deseni, gereken fermuar şeridinin genişliğini belirtmez, ancak dişler ne kadar büyük olursa fermuar şeridinin o kadar geniş olduğunu fark edeceksiniz.

fermuar boyu nasıl ölçülür

EKSTRA FERMUAR İPUÇLARI

  • Fermuarlı bir giysiye basarken dikkatli olun. Dişleri korumak için üstüne bir pres bezi kullanın.
  • Fermuarınız sıkışırsa, dişlerinizi grafit kalemle ovmayı deneyin.
  • Fermuarı dikerken metal stoper parçalarından herhangi birinin üzerine dikmemeye dikkat edin. Bunlar bir iğneyi kırabilir.

FERMUAR NASIL DİKİLİR

Bir fermuarı nasıl dikeceğiniz büyük ölçüde kullandığınız fermuar türlerine bağlıdır. Naylon bobin veya plastik fermuarlar dikilmesi en kolay olanlardır.

Fermuar Dikme Ayağı

Diktiğiniz fermuar türü ne olursa olsun, bir fermuar ayağına ihtiyacınız olacaktır. Bu özel ayaklar çoğu makineyle birlikte gelir ve çok amaçlı ayak gibi merkezden ziyade ayağın bir tarafına dikiş yapmanızı sağlar.

Ayağın bir tarafına iğne ile dikiş dikmek, fermuar dişlerinin kenarına daha yakınlaşarak daha düz ve daha çekici bir sabitleme elde edebileceğiniz anlamına gelir.

Fermuar dikim makina ayağı

Fermuar Ayağı Çeşitleri

 

16 cm Tip5 Gizli Fermuar F0001 16 cm Tip5 Gizli Fermuar F0001
Yeni -10 %
Marka: PHL Model: F0001
Gizli fermuarlar, projelerine sofistike bir dokunuş katmak isteyenler için popüler bir seçimdir. Ürünün genel görünümünü bozmadan kapalı kalmasını sağlayarak güvenli ve gizli bir kapatma sağlarlar. Ek olarak, gizli fermuarların takılması genellikle kolaydır ve kumaşınıza uyacak çeşitli boyut ve renk..
4,86USD 5,40USD
Vergiler Hariç:4,50USD
Gizli Fermuar Tip 5 - 18 cm F0002 Gizli Fermuar Tip 5 - 18 cm F0002
Yeni -10 %
Model: F0002
Gizli fermuar olarak da bilinen gizli fermuarlar, bir giysinin veya eşyanın dışından görünmeyen bir fermuar türüdür. Bu fermuarlar kumaşın dikiş yerlerine dikilerek temiz ve parlak bir görünüm sağlanır. Genellikle terzilikte, döşemeliklerde ve çanta, minder örtüsü, yastık gibi eşyalarda kullanılırla..
4,86USD 5,40USD
Vergiler Hariç:4,50USD
Tip 10 Metal Kursörlü  Naylon Cep Fermuarı 16cm F0003 Tip 10 Metal Kursörlü  Naylon Cep Fermuarı 16cm F0003
Yeni -8 %
Model: F0003
Naylon cep fermaları, metal fermuarlardan daha uzun bir ömür sunarlar ve suya dayanıklı oldukları için, yağmurlu ve nemli havalarda da kullanılabilirler. Ayrıca, metal fermalar gibi paslanmayacak veya korozyona uğramayacaklar, bu da uzun bir ömür sunar.Naylon cep fermaları, renkleri, boyutları v..
5,29USD 5,72USD
Vergiler Hariç:4,90USD
16 cm Su Geçirmez Tip 10 Fermuar (50 ad/paket) F0004 16 cm Su Geçirmez Tip 10 Fermuar (50 ad/paket) F0004
Yeni -14 %
Marka: PHL Model: F0004
Dış mekan ve yağışlı hava projeleri için güvenilir ve su geçirmez bir kapağa sahip olmak çok önemlidir. 16 cm'lik su geçirmez fermuarların devreye girdiği yer burasıdır. Bu fermuarlar nemi dışarıda tutmak, eşyalarınızı korumak ve en yağışlı koşullarda bile kuru kalmalarını sağlamak için tasarlanmışt..
11,66USD 13,50USD
Vergiler Hariç:10,80USD
20 cm Su Geçirmez Tip 5 Fermuar F0005 20 cm Su Geçirmez Tip 5 Fermuar F0005
Yeni -13 %
Model: F0005
Dış mekan ve yağışlı hava projeleri söz konusu olduğunda, güvenli ve su geçirmez bir kapağa sahip olmak son derece önemlidir. İşte burada 20 cm su geçirmez fermuarlı ürünler devreye giriyor. Bu fermuarlar nemi dışarıda tutmak, eşyalarınızı korumak ve en yağışlı koşullarda bile kuru kalmalarını sağla..
9,40USD 10,80USD
Vergiler Hariç:8,70USD
60cm T10 Su Geçirmez Fermuar (50 adet/paket) F0007 60cm T10 Su Geçirmez Fermuar (50 adet/paket) F0007
Yeni -19 %
Marka: PHL Model: F0007
Su geçirmez fermuarlar, giysi, çanta, bot ve diğer dış mekan ekipmanları gibi suya dayanıklı malzemelerin yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Su geçirmez fermuarlar, suyun giysilerinize veya eşyalarınıza girmesini önlemek için tasarlanmıştır. Bu fermuarlar, dış kumaş, dişler ve kaplama arasınd..
27,00USD 33,48USD
Vergiler Hariç:25,00USD
T10 70cm Su Geçirmez Fermuar (50 adet/paket) F0006 T10 70cm Su Geçirmez Fermuar (50 adet/paket) F0006
Yeni -19 %
Marka: PHL Model: F0006
Dış mekan teçhizatı ve ekipmanı söz konusu olduğunda, güvenli ve güvenilir bir kapatmaya sahip olmak çok önemlidir. Çadır veya sırt çantası gibi daha büyük projelerde tam bir kapanma sağlamak için daha uzun bir fermuar gerekir. İşte burada 70 cm su geçirmez fermuarlar devreye giriyor.70 cm su ge..
29,70USD 36,72USD
Vergiler Hariç:27,50USD
Gösterilen: 1 ile 7 arası, toplam: 7 (1 Sayfa)